Mercedes-Benz

Şirket Hakkında

Çeşmeliler Koll. Şti. 

Halil İbrahim Deniz, Necip Deniz ve Ahmet Deniz önderliğinde 1968 yılında kuruldu. O günden bugüne büyük bir hızla büyüyen ve gelişen firma, otomobil ve hafif ticari araçlara satış sonrası hizmetleri veriyor.


Çeşmeliler, geçmişin o zor koşulları altında, İzmir Karayolu üzerinde, elektriği dahi olmayan, 100 m2’lik ahşap bir atölyede, son derece kısıtlı imkanlarla, oto doğrultmacısı olarak faaliyet göstermeye başladı. Azmin ve cesaretin kılavuzluğunda kısa sürede kabuğunu kırmayı başaran firma, 1977 yılında İzmir Karayolu Bakırlı Mevkiindeki yeni atölyesine taşındı. Burada oto doğrultma işlerinin yanı sıra, boya, mekanik ve yedek parça hizmetleri de vermeye başlayan Çeşmeliler, böylece müşterilerinin tüm gereksinimlerini yanıtlayabilecek bir düzeye erişti. Gelelim firma için Mercedes-Benz markasının önemine; O tarihlerde özellikle Almanya’da çalışan gurbetçilerimiz, anavatana izne, çokça tercih ettikleri Mercedes-Benz marka otomobilleriyle gelirlerdi. Yaz aylarında değişik renk ve modelde Mercedes’lerle dolardı şehrin ve ülkenin dört bir yanı… Elbette ki gözleri gibi baktıkları Mercedesleri için servis ve yedek parça talepleri yoğunlaşırdı gurbetçi vatandaşlarımızın. Bu süreç, Çeşmeliler için de yeniden yapılanmanın anahtarı oldu adeta.
Yedek parça stoğunun artması ve Mercedes-Benz markası konusunda giderek yoğunlaşan deneyim ve bilgi birikimi, firmayı, Mercedes-Benz Yetkili Servisi olma projesine kadar götürdü. 1988 yılında, dönemin Mercedes-Benz Türkiye Distribütörü Otomarsan’a yetkili servis başvurusunda bulunan Çeşmeliler, 1990’da bu hedefine ulaştı ve böylece firma kişisel tarihinde önemli bir adım daha atmış oldu.
1992 yılına gelindiğinde Çeşmeliler şu anda faaliyet gösterdiği İzmir Asfaltı 1. km’deki plazasına taşındı. Zamanın ihtiyaçlarına göre servisin alanı genişletildi ve firma bünyesine son sistem teknolojik ekipmanlar dâhil edildi.